پترو صنعت آنارام
لاله زار- ساختمان بوشهری-طبقه دوم- پ 66

بلاگ

گلند کابل

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شرکت پترو صنعت آنارام با سالها سابقه درخشان در زمینه تولید سیستم های محافظ کابل برق، آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد.

گلند کابل ، گلند کابل یا کانکتور وسیله ای است که برای اتصال انتهای کابل به جعبه تقسیم و روشنایی برق مورد استفاده قرار می گیرد. برای ساخت گلندها از دو استاندارد رایج استفاده می شود یکی از این استانداردها متریک (M) و دیگری(PG) می باشد که بر اساس استاندارد Panzergewinde آلمان طراحی و تولید شده است.

کاربرد گلند کابل

کاربرد گلند کابل ، از کابردهای گلند کابل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

محافظت از کابل و اتصالات در مقابل لرزش و نیروهای وارده و جلوگیری از پارگی و آسیب دیدگی 

ممانعت از ورود آب، گرد و غبار، مواد شیمیایی، حشرات و روغن به درون دستگاه یا تابلو برق

استفاده از گلندها بر روی انواع کابل مانند کابل های قدرت، ابزار دقیق، کنترل، ارتباطات و اطلاعات

جلوگیری از آسیب رساندن به کابل در زمان تماس با بدنه دستگاه یا تابلو که در هنگام تولید شدن جهت ورود کابل تیز و برنده شدند.

موارد منع استفاده از گلند کابل 

موارد منع استفاده از گلند کابل ، در کنار تمامی کاربردهایی که گلند کابل دارد در برخی مواقع نباید از آن استفاده کرد. به طور مثال در محیط هایی با ارتعاش بالا که احتمال آسیب دیدن و پارگی کابل در طولانی مدت در محل اتصال کابل با دستگاه وجود دارد، نمی توان از گلند کابل استفاده کرد.

جنس گلند کابل

جنس گلند کابل ، گلندها با توجه به سطح مقطع کابل و کاربردهایی که در محیط های مختلف دارند، جنس آنها نیز متفاوت است که عبارتند از: برنجی، پلاستیکی، برنج آبکاری با نیکل کروم، استینلس استیل(فولاد ضد زنگ)

انواع گلند کابل

انواع گلند کابل ، گلندها در انواع مختلفی تولید شده و با توجه به کاربرد آنها در محیط های متفاوت، مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به شرح هر کدام می پردازیم.

گلندهای پلاستیکی با استاندارد رزوه  PG (PPG)

گلند های پلاستیکی با رزوه استاندارد متریک (PMG)

گلندهای برنجی با رزوه استاندارد PG (MPG)

گلندهای برنجی با رزوه استاندارد متریک (MMG)

گلندهای کابل سر تخت

گلندهای کابل آرموردار

گلندهای فلزی

گلندهای فلکسیبل

گلندهای ضد انفجار

گلندهای ضد انفجار استیل

گلند پلاستیکی با استاندارد رزوه PG (PPG)

گلند پلاستیکی با استاندارد رزوه PG (PPG) ، این نوع از گلندهای پلاستیکی در 11 سایز مختلف از PG7 تا PG63 تولید می شوند. نایلون های تنش زدایی شده که در این نوع از گلند هستند، از نوع پلی آمید خود خاموش شونده و دارای خواص اشتعال-خاموش شونده و اشتعال-مقاوم با استاندارد V-2 94UL می باشند. گلند پلاستیکی با استاندارد رزوه PG از پنج قسمت تشکیل می شود که عبارتند از: واشر آب بندی، مهره تثبیت کننده، بدنه و چنگال، درپوش و واشر محافظ کابل. این نوع از گلندها در برابر دمای 120 درجه سانتی گراد ولی به صورت لحظه ای مقاوم است.

گلند پلاستیکی با رزوه استاندارد متریک (PMG) 

گلند پلاستیکی با رزوه استاندارد متریک (PMG) ، این نوع از گلندها 8 سایز مختلف دارند. نایلون های تنش زدایی شده که در این گلند هستند، از نوع پلی آمید خود خاموش شونده و دارای خواص اشتعال-خاموش شونده و اشتعال-مقاوم با استاندارد V-2 94UL می باشند و دارای 5 قسمت نیز می باشند که شامل واشر آب بندی، مهره تثبیت کننده، بدنه و چنگال، درپوش و واشر محافظ کابل هستند. همچنین می تواند دمای 120 درجه سانتی گراد را به طور لحظه ای تحمل کند.

گلند برنجی با رزوه استاندارد PG (MPG)

گلند برنجی با رزوه استاندارد PG (MPG) ، گلندهای برنجی دارای 11 سایز از PG7 تا PG63 می باشند. گلندهای برنجی تنش زدایی شده یک لایه آبکاری نیکل دارند. این نوع از گلندها در مکان های باز که دامنه دمای آن زیاد است و به طور دائمی تحت اشعه ماورا بنفش خورشید می باشد، کاربرد دارد. دلیل استفاده از نیکل به عنوان روکش، جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی گلند می باشد. این گلند هم مانند دیگر هم خانواده های خود از شش قسمت تشکیل شده که شامل واشر آب بندی، مهره تثبیت کننده، بدنه، چنگال، درپوش و واشر محافظ کابل هستند. همچنین می تواند در برابر دمای بالای 120 درجه سانتی گراد به صورت لحظه ای مقاومت کند.

گلند برنجی با رزوه استاندارد متریک (MMG)

گلند برنجی با رزوه استاندارد متریک (MMG) ، این گلند دارای 8 سایز مختلف می باشد. گلند برنجی تنش زدایی شده یک لایه آبکاری نیکل دارد که از آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت می کند. گلندهای برنجی با رزوه استاندارد متریک دارای شش قسمت می باشد که عبارتند از: مهره تثبیت کننده، واشر آب بندی، بدنه، واشر محافظ کابل، چنگال و درپوش. این نوع از گلند می تواند در برابر دمای 120 درجه سانتی گراد به صورت لحظه ای مقاومت کند. همچنین بدنه آن از برنج به همراه آبکاری نیکل، جنس واشر از استیل و واشر محافظ کابل از نئون خود خاموش شونده می باشد.

گلند کابل سر تخت

گلند کابل سر تخت ،  از گلند کابل سر تخت جهت اتصال کابل به جعبه تقسیم استفاده می شود که به شکل فلزی و در سایزهای مختلفی ساخته می شود. این نوع از گلند علاوه بر اینکه از کابل در برابر لرزش و آسیب دیدگی محافظت می کند، موجب آب بندی محل اتصال شده و از نفوذ رطوبت و اشتعال به درون جعبه تقسیم جلوگیری می کند.

گلند کابل آرموردار

گلند کابل آرموردار ، گلند کابل آرموردار از پر مصرف ترین گلندها در فضای باز می باشد. جنس این نوع گلند از قطعات برنجی آبکاری می باشد و مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی، رطوبت و انفجار دارد. این گلند دارای ارت تگ، شرود، لاک نات و سیلینگ می باشد که وظیفه آن مشابه دیگر گلندها، محافظت از کابل در مقابل گرد و غبار و جلوگیری از ورود رطوبت به داخل کابل می باشد. به دلیل اینکه در اطراف این گلند سیم های زیادی استفاده می شود، قطر آن از دیگر انواع آن بیشتر است و به عبارتی می توان گفت که سایز این گلند متفاوت از انواع دیگر آن است.

گلند فلزی

گلند فلزی ، جنس این نوع گلند از نیکل و برنج می باشد که از استانداردهای VDE ، استاندارد آمریکایی و کانادایی در زمینه ایمنی Underwriters Laboratories Inc یا استاندارد UL می باشند. این گلند در دو نوع رزوه ای یا PG و متریک بر اساس استاندارد IEC 423 تولید شده اند که در انواع جعبه تقسیم مورد استفاده قرار می گیرد.

گلند فلکسیبل

گلند فلکسیبل ، از گلند فلکسیبل برای نصب لوله های فلکسیبل به جعبه و یا لوله های کاندوئیت استفاده می شود. واشر تفلونی که در این گلند به کار رفته سبب می شود که حفاظت آن را در برابر رطوبت افزایش دهد.

گلند ضد انفجار

گلند ضد انفجار ، از این گلند جهت محافظت از کابل های زره دار و آرموردار استفاده می شود. جنس گلند ضد انفجار از فولاد می باشد که از کابل در برابر هر میزان بار فشاری محافظت می کند. این نوع گلند نیز دارای لوازم جانبی مانند ارت تگ، لات تگ و شرود می باشد.

گلند ضد انفجار استیل

گلند ضد انفجار استیل ، این گلند نوعی از غلاف خارجی عایق بندی شده و آب بندی شده است که داخل یک محفظه توپر که دور هسته یک کابل می باشد، قرار می گیرد. جنس آن از استینلس استیل یا فولاد ضد زنگ است.

اجزاء گلند کابل

اجزاء گلند کابل ، اجزاء گلند از جنس های مختلفی مانند آهن، برنجی و برنج روکش دار ساخته شده اند. این اجزا عبارتند از:

بدنه

مهره

واشر آب بندی

واشر محافظ کابل

درپوش

از O رینگ نیز زمانی استفاده می شود که بخواهیم آب بندی گلند را بالاتر ببریم. از این قطعه در محیط هایی استفاده می شود که درجه حفاظت IP68 مدنظر باشد.

نحوه عملکرد گلند کابل

نحوه عملکرد گلند کابل ، گلندها با توجه به سایز کابل های مصرفی انتخاب می شوند. به طور کلی گلندها از دو قسمت تشکیل شده اند. در قسمت اول داخل حفره تعیین شده در وسیله مورد نظر قرار گرفته و به شکل رزوه ای می باشد و در قسمت دوم نیز از یک واشر برای آب بندی گلند استفاده شده است. و در نهایت اینکه کابل از قسمت دوم عبور کرده و وارد قسمت اول می شود. در گام بعدی قسمت دوم به وسیله پیچ به قسمت اول متصل شده و به این ترتیب راه ورود گرد و غبار و رطوبت به داخل کابل بسته خواهد شد.استفاده از گلند همیشه با مجموعه ای از لوازم جانبی همراه خواهد بود. در صورت استفاده از گلندها در فضای باز، در انتخاب لوازم جانبی باید به مواردی مانند آب بندی و مقاوم بودن در برابر خوردگی و ضد زنگ زدگی بسیار توجه داشت.

قیمت گلند کابل

قیمت گلند کابل ، قیمت گلندها با توجه به جنس و آلیاژ به کار رفته در تولیدشان، از هم متفاوت است. به طور مثال قیمت گلند برنجی با روکش نیکل و گلند برنجی با روکش استیل متفاوت است. از دیگر مواردی که موجب متفاوت شدن قیمت آنها می شود، نوع طراحی آن است. شما می توانید برای دریافت قیمت های به روز با شرکت پترو صنعت آنارام تماس بگیرید.

 

 

logo.png
آدس : تهران، لاله زار، خیابان لاله زار جنوبی ساختمان بوشهری، طبقه ی دوم ، لاین وسط ، پلاک 66
شماره های تماس:
021-33986672
 021-36057432

طراحی سایت و خدمات سئو توسط تیم سئو سئو هاما

Search